Výcvik

Výchova:

S výchovou a základmi výcviku by sme mali začať čo najskôr. Okrem čistotnosti môžme psíka naučiť nosenie obojku a vodítka.

Povel sadni:

V jednej ruke maškrtku a s druhou rukou pri vyslovení povelu mierne zatlačiť na zadoček. Tak sme sa to učili my a fungovalo to úžasne. Psíka treba vždy odmeniť a chváliť ho zakaždým, keď urobí povel správne. U čivaviek funguje prehnaná pochvala skvele, ale to určite zistíte.

Povel ľahni:

Tento povel sme sa učili z povelu sadni. S mašktou v ruke k jeho hlavičke a ťahavým gestom dole k zemi spolu s miernym zatlačaním rukou (na chrbátik, aby si ľahol). Jednoducho v sede mu stiahnite maškrtu z hora dole na zem a na zemi ťahajte maškrtu k sebe, pokiaľ si psík neľahne. Pozor ale, druhou rukou ho treba pridržať, aby k vám namiesto ľahnutia nepribehol.

Povel ku mne:

S týmto povelom sme si užili svoje, začínali sme trénovať doma. Treba si nájsť nejaké kľudné miesto, kde psík nebude rušený. Zo začiatku si môžete sadnúť na zem a zadať povel. Malo by to byť skôr radostné zvolanie, aby ste psíka upútali. Keď pribehne, treba ho vždy pochváliť. Ak by však neprišiel, skúste poklepkať prstami na dlážku, to by malo zabrať. Pokiaľ budete mať zvládnuté privolanie doma, môžte cvičiť von. U nás to bola hrôza. Doma pekne poslúchal, no akonáhle sme boli na prechádzke, všetko ostatné bolo zaujímavejšie ako ja. Treba byť však dôsledný a dôrazný a hlavne mať obrovskú trpezlivosť.

Povel daj labku:

Tiež zo sedu, vysloviť povel, zobrať labku a pochváliť. On totiž zo začiatku nebude vedieť, čo má robiť. A znova, vysloviť povel, vziať labku a pochváliť. Až pokiaľ Vám psík nedá labku sám. To bola naša škola:)

Povel miesto:

Vysloviť povel a odniesť psíka na miesto, zo začiatku ho pravdepodobne budete musieť stále na miesto odniesť, až pokiaľ pochopí. Ale dá sa to pekne naučiť.

Povel ostaň:

Ak je psík na mieste, môžete vysloviť povel ostaň. Akonáhle bude chcieť pribehnúť k Vám, treba rázne povedať Fuj, prípadne ho znova dať na miesto a zopakovať povel. Takto postupne trénovať len chvíľku, neskôr ho môžete nechať ostať 5, 10 minút atď. Z povelu ho môžete nechať povelom Voľno. Taktiež ho môžete nechať v poveli ostaň spolu s povelom sadni alebo ľahni.

Každý povel sa dá trénovať aj s nejakým gestom, napr. zdvihnutý prst môžete používať pri povele sadni, prst dole pri povele ľahni. Môže sa to zísť napríklad v situácii, kde Vás pes nemôže dobre počuť.